Понедельник, 07 Июнь 2021 10:08

«Пам’ятаємо, пишаємось, дякуємо!»

…Це назва Міжнародної конференції, присвяченої 80-річчу початку Великої Вітчизняної війни та спрямованої на збереження ПРАВДИ й ПАМ’ЯТІ про ті трагічні події, що відбулась у Кишиневі з 26 по 30 травня 2021 р.

В роботі конференції взяла участь делегація ВГО «Всеукраїнська асоціація «КАДЕТСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ»  у складі її президента Романа Солодкого та виконавчого директора Євгена Смушкова.

Гостинним господарем заходу на щедрій молдавській землі був наш побратим-кадет, випускник Київського суворовського військового училища 1973 року, голова «Кадетського братства Молдови» Сергій Назаренко.

Перше, що кинулося в очі в Молдові, – це  доброзичливість і щирість усіх, хто нам зустрічався. Не дивлячись на економічні та політичні проблеми, на певний світоглядний розкол, що існує в цій країні, люди тут залишаються дуже ввічливими, толерантними, чемними один до одного. Звичайно, ми не встигли відчути глибинних проблем цього суспільства, але нам здалося, що тут людина може вільно говорити на рідній мові у будь-якому громадському місті, спокійно ходити в ту церкву, яка ближче до душі. …Між іншим, поєднання старослов’янської і молдавської мов під час богослужіння створює особливий місцевий колорит.

Саме з православної молитви й почалися заходи Конференції. А потім протягом кількох часів тривали лекції, доклади та навіть імпровізовані театральні постановки. В залі були присутні представники Парламенту Республіки Молдова, посольств іноземних держав, громадських організацій, зокрема «Спілки ветеранів війни в Афганістані», «Спілки офіцерів», «Ради ветеранів», «Асоціації ветеранів прикордонної служби», «Спілки ветеранів ВДВ», «Асоціації ветеранів ВМФ ім. Олександра Марінеско», «Молодої гвардії», «Слов’янської правозахисної організації «Віче», пошукового загону «Дот».

«Головна мета конференції – зробити внесок в справу збереження історичної правди й пам’яті про Велику Вітчизняну війну, нагадати світу про героїзм тих, хто позбавив людство від жахів фашизму», – зазначив голова «Кадетського братства Молдови» Сергій Назаренко.

Особливу зацікавленість присутніх викликали доповіді доктора історичних наук професора Віктора Цвіркуна, доктора історичних наук Степана Булгара. Поважні вчені, як то кажуть, з цифрами і фактами, довели, що молдавський народ боровся з фашистськими, зокрема, румунськими, загарбниками по-справжньому героїчно та віддав життя багатьох своїх синів заради Перемоги. А доктор наук Степан Булгар зазначив, що у планах румунських фашистів (і це доведено аутентичними історичними документами) було повне знищення гагаузів. Представники цієї національності, які, до речі, мешкають і в Україні, були заплановані до ліквідації поряд з євреями і циганами.

Під час заходу обговорювалися питання недопущення спроб фальсифікації історії, необхідність збереження пам’яті про подвиг радянських воїнів, що звільнили Європу від фашизму. Представники різних країн заявили про необхідність виховання історичної грамотності й почуття патріотизму в покоління, що зростає.

Представники пошукової організації «Дот» розповіли, що тільки у 2020 році вони підняли на місцях боїв більше 40 останків бійців Червоної Армії та урочисто перепоховали їх.

А після обідньої перерви учасники конференції відвідали місця одного з вирішальних боїв Ясско-Кишинівської операції меморіальний комплекс «Шерпенський плацдарм» та поклали квіти до могил. Усіх присутніх вразила розповідь екскурсоводу місцевої мешканки пані Надії. Вона поділилася спогадами своїх односельчан про те, як дно річки Дністер та її береги були буквально устелені тілами загиблих воїнів, яких тут полягло більше 12 тисяч.

Наступний день нашого гостювання в Молдові збігся зі святом Дня Прикордонника. Усі учасники конференції здійснили подорож на Південь Молдови у столицю Гагаузії місто Комрат, яке організував голова громадського об’єднання «Асоціація прикордонників» Олег Федько. Тут ми відвідали славетну «Заставу трьох героїв» поблизу села Стоянівка, що на березі річки Прут. Це місце ще називають «Брестською фортецею Молдови».  Тут 60 героїчних бійців-прикордонників знищили понад 1000 фашистських загарбників. Нині застава носить ім’я «Трьох героїв» на честь прикордонників Олександра Константинова, Івана Бузицькова і Василя Михалкова, які отримали чисельні поранення, але не покинули свій піст до отримання приказу командування. За цей подвиг їм було присвоєне звання Героїв Радянського Союзу.

Президент ВГО «Всеукраїнська асоціація «КАДЕТСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ» Роман Солодкий від усіх українських кадетів та, зокрема, прикордонників, вручив начальнику ділянки Прикордонної Поліції Стоянівка Південного Регіонального Управління майору Сергію Статі цінні подарунки, які передав молдавським колегам Голова Державної прикордонної служби України генерал-майор Сергій Дейнеко.

У завершальний день нашого молдавського відрядження відбулась ІV звітно-виборча конференція «Міжнародної асоціації КАДЕТСЬКЕ БРАТСТВО». Делегати заслухали звіт про роботу Асоціації протягом останніх п’яти років та обрали керівні органи асоціації. Президент ВГО «Всеукраїнська асоціація «КАДЕТСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ» Роман Солодкий вручив делегатам Конференції подарунки від київських кадетів – футболки з зображенням Олександра Васильовича Суворова, а голові  «Кадетського братства Молдови» Сергію Назаренку  передав пам'ятну плакетку від начальника Київського військового ліцею ім. Івана Богуна Героя Укпаїни генерал-майора Ігоря Гордійчука. Ввечері усі відвідали Чуфлінський монастир в Кишиневі, де взяли участь у богослужінні та покладанні квітів до пам’ятника «Кадетам, суворовцям і нахімовцям, що загинули на полі брані, померли від ран і хвороб, віддали душу за Віру та Вітчизну».

І наостанок учасники конференції поклали квіти до вічного вогнюмемориального комплексу «Вічність».І наостанок учасники конференції поклали квіти до вічного вогнюмемориального комплексу «Вічність».

Наша подорож у Молдову добігла кінця. Залишилися дуже приємні спогади та відчуття єдиної інтернаціональної кадетської родини, що об’єднує суворовців, нахімовців і кадет з усього Світу. Ми ще раз дякуємо нашому товаришу, київському суворовцю Сергію Назаренку та усій команді «Кадетського братства Молдови» за теплий прийом, бездоганну організацію заходу та щирість. Сподіваємось на подальші зустрічі та вже з нетерпінням їх чекаємо…

 

Прочитано 484 раз Последнее изменение Понедельник, 07 Июнь 2021 19:54